Qeverisë britanike i është kërkuar të hapë një hetim mbi pretendimet se celulari i ish-kryeministres Liz Truss ishte hakuar ndërsa ajo ishte Sekretare e Jashtme e Britanisë së Madhe. “Mail” raportoi se mesazhet private midis Truss dhe zyrtarëve të huaj, përfshirë luftën në Ukrainë, ranë në duart e të huajve.

Gjithashtu “Mail” raportoi se mesazhet private të shkëmbyera midis Truss dhe Kwasi Kwarteng, të cilin ajo e emëroi kancelar kur u bë kryeministre, u zbuluan gjithashtu nga hakimi i supozuar.

“Ka çështje jashtëzakonisht të rëndësishme të sigurisë kombëtare të ngritura nga një sulm si ky nga një shtet armiqësor, i cili duhet të merret jashtëzakonisht seriozisht nga agjencitë tona të inteligjencës dhe sigurisë. Ekzistojnë gjithashtu pyetje serioze të sigurisë rreth asaj se pse dhe si ky informacion është rrjedhur ose lëshuar tani, të cilat gjithashtu duhet të hetohen urgjentisht”, tha sekretarja e brendshme Yvette Cooper.

“Mail” raportoi se agjentët e dyshuar se punonin për Rusinë ishin përgjegjës për hakerimin e supozuar, duke cituar burime të paidentifikuara.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

​Ministri i Jashtëm turk në Kosovë, takon sot Osmanin e Gërvallen

Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlut Çavusoglu, po qëndron për…

Diskriminohen nxënësit shqiptarë

Kumanovë: Kërkohet paralelet shqiptare të mësojnē në kabinete moderne si ato maqedonase…

Shuhet Xhevdet Peci

Në moshën 67-vjeçare ka ndërruar jetë legjenda e boksit, Xhevdet Peci. Lajmin…

Shkon në 31 numri i të prekurve me koronavirus, të infektuar mjekë dhe infermierë

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se numri i të prekurve…

1 orë bisedë telefonike, ja çfarë diskutuan Erdogan dhe Putin

residenti francez Emmanuel Macron ka zhvilluar 1 orë bisedë telefonike me presidentin…