Dy ushtarë rusë kanë pranuar fajësinë për krime lufte në gjyqin e dytë të tillë të konfliktit.

Alexander Bobikin dhe Alexander Ivanov pranuan se ishin pjesë e një njësie artilerie që qëlloi në objektiva në rajonin e Kharkiv nga rajoni Belgorod në Rusi, shkruan Skynews.

Granatimet shkatërruan një institucion arsimor në qytetin e Derhachi, thanë prokurorët.

Ushtarët, të përshkruar si një shofer artilerie dhe një gjuajtës, u kapën pasi kaluan kufirin dhe vazhduan granatimet, tha zyra e prokurorit të përgjithshëm.

Një avokat mbrojtës tha se dyshja kishin ndjekur urdhrat dhe ishin penduar dhe kërkuan falje.

Prokurorët në gjyq kërkuan që ushtarët e kapur të dënohen me 12 vjet burg për shkelje të ligjeve të luftës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Çështja e të zhdukurve plagë e hapur për familjet e viktimave

Kizhevaku, 285 kilometra në jug të Beogradit. Në këtë vend malor, në…

VIDEO / Jep dorëheqje një funksionar i BDI-së në qeveri

Zëvendës ministri i shëndetësisë nga radhët e BDI-së, Asim Musa,  para ca…

Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës: Luftimet në Kiev me intensitet më të ulët

Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës ka bërë një përditësim të situatës në…

Presidenti i Malit të Zi mund ta bëjë një koalicion me Lëvizjen e Dritan Abazoviqit

President i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, ka deklaruar se mund të…

Mbi 5.500 raste aktive me virus

Në Maqedonia aktualisht ka 5.522 raste aktive me coronavirus, ku shumica e…