Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut kanë shkëmbyer “të shtëna paralajmëruese” në brigjet e tyre perëndimore, duke akuzuar njëra-tjetrën për shkeljen e kufirit të tyre detar mes tensioneve të rritura mbi testet e armëve të Phenianit.

Zyra e Shefave të Përbashkët të Shtabit të Koresë së Jugut (JCS) ka thënë se transmetoi paralajmërime dhe gjuajti të shtëna paralajmëruese për të zmbrapsur një anije tregtare të Koresë së Veriut që kaloi Linjën Kufitare Veriore (NLL), kufirin de facto detar, rreth orës 3:40 të mëngjesit me kohën lokale të hënën, shkruajnë mediat e huaja.

Ushtria e Koresë së Veriut tha se gjuajti 10 të shtëna paralajmëruese artilerie drejt ujërave të saj territoriale, ku “u zbulua lëvizja e armikut detar”.

Ajo akuzoi një anije detare të Koresë së Jugut për ndërhyrje në ujërat e Koresë së Veriut me pretekstin e goditjes së një anijeje të paidentifikuar.

“Ne urdhëruam kundërmasat fillestare për të dëbuar me forcë anijen luftarake armike duke gjuajtur 10 predha të raketave të shumta pranë ujërave ku ndodhi lëvizja e armikut”, tha Ushtria Popullore e Koresë së Veriut në një deklaratë të transmetuar nga agjencia zyrtare e lajmeve KCNA.

JCS tha se të shtënat e artilerisë së Koresë së Veriut shkelën një marrëveshje ndër-koreane të vitit 2018 për reduktimin e armiqësive ushtarake dhe minojnë stabilitetin në Gadishullin Korean.

Nuk pati raportime për përleshje, por kufiri detar i shënuar keq në bregun perëndimor të Gadishullit Korean është një burim i armiqësive të gjata midis dy vendeve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rusia shënoi rekord të viktimave me koronavirus

Numri i viktimave me koronavirus ka shënuar rekord për të katërtën ditë…

Macron: Ekzistojnë gjasat për paqe në Ukrainë

Presidenti francez Emmanuel Macron, ka deklaruar sot se beson se ekzistojnë gjasat…

Moska dhe ideja e rikthimit në formatin G-8

Takimi i nivelit të lartë i Grupit të Shtatëshes përmbylli punimet në…

Osmani shpërndan sloganin e saj: E ardhmja u takon atyre që guxojnë

Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani, ka shpërndarë sërish në rrjetin…

Liderët e NATO-s arrijnë në Bruksel për samitin e Ukrainës

Udhëheqësit e NATO-s kanë arritur në Bruksel për të diskutuar hapat e…