Mediat dhe shoqëria civile e kanë sulmuar shqiptarin Dritan Abazoviç si njeriun që po shërben si “pastrues” i imazhit të ekstremistëve filoserbë në qeverinë e re të Malit të Zi. Megjithatë sot, URA e Abazoviçit ndaloi një ekstremiste filoserbe të merrte postin e ministres së Arsimit në Mal të Zi.

Ljubomir Filipoviç, një nga analistët më të njohur politik në vend tha se URA e Dritan Abazoviçit po shërben si një qetësues politik për shoqërinë civile në Mal të Zi.

“Shërben për ta bërë më të lehtë gëlltitjen e një qeverie si kjo. Por ky qetësues ka efekte anësore të rrezikshme që jo vetëm mund ta vënë në gjumë shoqërinë civile, por edhe ta dobësojë atë”, deklaroi Filipoviç.

Në fakt Ura, pasi arriti të marrë tre postet më të rëndësishme të qeverisë: Ministrin e Mbrojtjes, të Brendshmin dhe Zv.kryeministrin, ka arritur të largojë edhe ministren e arsimit, Vesna Bratiç, një nacionaliste fanatike serbe.

Filip Adzic, numri dy i URA tha sot se partia i sugjeroi Kryeministrit Zdravko Krivokapic që Vesna Bratic të mos ishte një ministre pas qëndrimeve të saj ekstreme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…