Drejtori i CIA-s, William Burns informoi presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky në Kiev mbi pritshmëritë e SHBA-së rreth ofensivës ruse në pranverë, sipas një zyrtari amerikan dhe dy burimeve ukrainase të njohura me takimin.

Takimi sekret vjen pasi zyrtarët amerikanë po monitorojnë nga afër një ofensivë të mundshme ruse në muajt e ardhshëm – dhe në mes të një debati të ashpër midis amerikanëve dhe aleatëve të saj evropianë nëse do të dërgojnë armë gjithnjë e më të sofistikuara dhe me rreze të gjatë në Ukrainë.

Udhëheqësit perëndimorë të mbrojtjes pritet të takohen sot (e premte) për të diskutuar dërgesat e mëtejshme të armëve në Ukrainë, raporton cnn.

“Drejtori Burns udhëtoi për në Kiev, ku u takua me homologët e inteligjencës ukrainase, si dhe presidentin Zelensky dhe i siguroi se do të kenë mbështetje të vazhdueshme kundër agresionit rus”, tha një zyrtar amerikan. Washington Post raportoi fillimisht takimin.

Kujtojmë se Burns, një diplomat veteran, kishte udhëtuar edhe më parë drejt kryeqytetit ukrainas. Ai bëri dy udhëtime të njëpasnjëshme në Kiev në tetor dhe nëntor të vitit të kaluar, duke përfshirë një që u zhvillua në mes të një morie sulmesh raketore ruse në të gjithë vendin.

Ndryshe, muajt e fundit ka pasur ballafaqime brutale në vijën e parë të frontit, veçanërisht rreth qytetit të Bakhmut, por nuk ka pasur përfitime të mëdha strategjike nga asnjëra palë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

18 raste të reja në Maqedoni, 1 rast i ri në Tetovë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë…

Të gjithë e duan një kryeprokuror të guximshëm në Kosovë

Aleksandër Lumezi e bëri adresimin e fundit si kryeprokuror i shtetit në…

UNMIK-u mirëpret vendimin për heqjen e barrikadave, kërkon rifillimin e dialogut Kosovë-Serbi

Mbrëmë vonë, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, prit në takim përfaqësuesit e…

Biden do të shkojë në samitin e NATO-s në Spanjë pas takimeve të G7-ës

Presidenti i ShBA-së, Joe Biden, është planifikuar të udhëtojë në Spanjë të…

Sekretari britanik i Mbrojtjes: Okupimi i Ukrainës do të jetë shumë i vështirë për Rusinë

Sekretari britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace, ka thënë se Rusia po ballafaqohet…