Ndërsa Agjencia Qendrore e Inteligjencës feston 75 vjetorin e saj këtë vit, komuniteti i inteligjencës po mban një sy vigjilent mbi luftën në Ukrainë dhe presidentin rus, Vladimir Putin.

CBS News vizitoi selinë e agjencisë në Langley, Virginia, për të folur me drejtorin William Burns dhe për ta pyetur nëse Putini është i shqetësuar për përparimet që po bën ushtria ukrainase ndërsa qindra mijëra po largohen nga Rusia.

“Ai duhet të jetë i shqetësuar, jo vetëm për atë që po ndodh në fushën e betejës në Ukrainë, çfarë po ndodh në shtëpi dhe çfarë po ndodh ndërkombëtarisht”, tha Burns prezantueses së “CBS Evening News” dhe kryeredaktores Norah O’Donnell.

“Ai qëndroi pranë Xi Jinping shkurtin e kaluar pak para fillimit të luftës dhe ata shpallën një miqësi pa kufi. Epo, rezulton se ajo miqësi ka disa kufij”, pohoi ai.

Burns tha se Kina ka qenë disi e heshtur në mbështetjen e saj për Rusinë në konflikt, duke vënë në dukje se ajo nuk ka ofruar llojin e mbështetjes ushtarake që presidenti rus ka të ngjarë të shpresonte.

Megjithatë, tha Burns, Putini mbetet “kokëfortë i sigurt në gjykimet e tij”.

Burns tha se udhëheqësi rus mund të jetë “mjaft i rrezikshëm dhe i pamatur” kur ndihet i mbyllur ose “ndjen kurrizin pas murit”. Por, sipas vlerësimit të Burnsit, Putin po e mbështet gjithashtu qasjen për të ecur përpara në “supozime të gabuara, ku ai mendon se mund ta bëjë të vështirë me ukrainasit, me Shtetet e Bashkuara dhe me Perëndimin”.

Sa i përket asaj se sa nga afër po i kushton vëmendje Kina luftës, Burns tha se ai beson se Xi “po shikon atë që po ndodh në Ukrainë si një skifter”. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Opozita kërkon zgjedhje të parakohshme

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, sot përmes një konference për media, ftoi…

Anglia heq të gjitha kufizimet e Covid-19

Nuk do të ketë detyrim ligjor për t’u izoluar nëse rezulton pozitiv…

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

ASH: Regjimi LSDM-BDI nuk do të mbijetojë

Në një kumtesë, ka reaguar partia Aleanca për Shqiptarët për dështimin e…

Jordan Kamçev sot ka dëshmuar për rastin “Haraçi”

Biznesmeni Jordan Kamçev, këtë mëngjes ka dhënë dëshmi në Prokurorinë për Ndjekjen…