Italia pritet të miratojë dekretin lidhur me ndihmat sociale për familjet, bizneset dhe punonjësit, për situatën e krijuar pas shfaqjes së koronavirusit, i cili ka shkaktuar qindra të vdekur e mijëra të tjerë të prekur.

Mediat italiane shkruajnë se dekreti do të përfshijë gjithashtu edhe ndima specifike për turizmin.

“Drafti i ri i dekretit anti-koronavirus përbëhet nga 113 artikuj, një dekret që mund të përcaktohet ndryshe edhe si “kursim ekonomie” dhe që ka marrë konturet e një manovre ekonomike emergjente me ndërhyrje me “mbi 20 miliardë euro”, siç ka theksuar qeveria italiane, raportojnë mediat në Itali.

Në veçanti, dekreti ndan 1.15 miliardë euro për të financuar nevoja standarde shëndetësore kombëtare dhe 1.5 miliardë euro në Fondin për urgjencat kombëtare të ngritura pranë Mbrojtjes Civile.

Rregullat përfshijnë gjithashtu leje të posaçme të barabartë me 50% të pagave për punëtorë, punonjës ose të vetëpunësuar, me fëmijë të vegjël në shtëpi nga shkolla për urgjencën e koronavirusit.

Fondi “universal” do të prekë të gjithë sektorët; ku përfshihet ngrirja e të gjitha pagesave të taksave dhe kontributeve të 16 Marsit të paktën për një javë; zgjatje “e gjatë” për pagesat e TVSH-së, dhe kontributeve.

Dekreti do të hyjë në fuqi të dielën në mbrëmje nga Këshilli i Ministrave.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…