Qeveria e kryeministrit Mario Draghi po mendon ta bëjë vaksinimin të detyrueshëm  

Italia i bashkohet listës së vendeve që kanë vendosur tashmë disa javë më parë për të ofruar dozën e tretë të vaksinës për shkak të varianti delta, i cili është më ngjitës se të tjerët.

Lajmin e ka bërë të ditur ministri italian i shëndetësisë  Roberto Speranza .Ashtu siç ishte parashikuar javën e kaluar nga kryeministri Mario Draghi gjatë një konference për shtyp ministri deklaroi se  vendi së shpejti mund t’i bëjë vaksinat të detyrueshme për të gjithë italianët .

Draghi tha se italianët mund të detyrohen të marrin një dozë , sapo Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) të japë miratimin e saj për katër vaksina. “Miratimi përfundimtar nga EMA do ta bënte gjithçka më të lehtë,” tha Speranza.

Ministri i administratës publike Renato Brunetta tha se nëse vendi nuk arrin shpejt një nivel vaksinimi midis 80% dhe 90%, qeveria do të miratojë një ligj për të imponuar vaksinën Covid-19 për të gjithë njerëzit që janë kundër tij. Deri në fund të këtij muaji qeveria e kryeministrit italian Draghi pritet  të marrë një vendim.

Italia vetëm në 24 orët e fundit ka  regjistruar 3,361 raste të reja të dhe 52 humbje jete nga koronavirusi. Doza e tretë e vaksinës është autorizuar gjithashtu në Gjermani, Francë dhe Shtetet e Bashkuara.

Sipas Agjencisë Kombëtare të Statistikave, jetëgjatësia në Itali-e cila renditet e dyta pas vetëm Japonisë për sa i përket pjesës më të madhe të njerëzve të moshuar-ra me 1.2 vjet në vitin 2020 për shkak të Covid-19.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…