Duhej të ishte një fundjavë ndryshe për zv.kryeministrin dhe ministrin kroat Zdravko Maric në Malin Losinj me familjen, por ajo ka shënuar fundin e karrierës së tij politike. U zbulua fakti se atij i ishte ulur tre fish pagesa për natë fjetje në një hotel.

Skandali ministror ndodhi në vitin 2019 kur Marić pagoi 291 Euro për një natë fjetje në hotelin “Belavu” në Mali Loshinj, tre herë më pak se çmimi i zakonshëm. Numri dy i qeverisë kroate u akomodua aty me gruan dhe dy fëmijët duke kaluar një fundjavë të zgjatur. “Unë nuk kam ndikuar në këtë vendim dhe as nuk e kam kërkuar atë”, komentoi Marić Ai kishte perfituar një zbritje të madhe të çmimit, të cilën nuk e kishin përfituar mysafirët e tjerë të atij hoteli.

Qeveria kroate pritej të festonte vendimin e Parlamentit Europian për pranimin në Eurozonë nga 1 Janari i vitit të ardhshëm, por dorëheqja e zv.kryeministrit dhe ministrit të Financave Zdravko Maric e ka tronditur rëndë atë. Marić e ka mbajtur postin ministror në qeverinë e kryeministrit Plenkovic që nga viti 2016. Pas dorëheqjes së tij, përfaqësues të opozitës kërkojnë shpalljen e zgjedhjeve të reja parlamentare.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gjermania përballet me mungesën e punëtorëve të kualifikuar

Sipërmarrjet gjermane së shpejti mund të kenë mungesë të miliona punëtorëve të…

VIDEO/ Kokat poshtë dhe njerëz që dalin nga makina, momenti kur nis përplasja me armë në Elbasan

Ora News siguron videon kur është fiksuar momenti i përplasjes me armë në…

Të rinjtë në Britani do të infektohen vullnetarisht me Covid

Britania e Madhe ka nisur një fazë të re të testimit për…

Borrell viziton një qendër refugjatësh ukrainas në Moldova

Reprezentuesi i Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josef Borrell, ka…

Momenti kur kulla e televizionit në Kyiv goditet nga raketa

Forcat ruse kanë sulmuar kullën e televizionit ukrainas në Kyiv, shkruan Sky…