Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se rajoni i Donetskut në lindje mbetet “epiqendra” e luftimeve në konflikt, me qindra rusë që vriten çdo ditë.

“Rajoni i Donetskut mbetet epiqendra e çmendurisë më të madhe të pushtuesve”, citohet të ketë thënë Zelensky, përcjell Telegrafi.

“Ata vriten me qindra çdo ditë. Toka përballë pozicioneve ukrainase është e mbushur me trupa të pushtuesve”.

Qytetet Bakhmut dhe Avdiivka janë pikat kryesore të luftimeve më të ashpra në rajon, i cili ka qenë pjesërisht i pushtuar nga separatistët e mbështetur nga Moska për tetë vjet.

Më herët gjatë luftës, rajonet lindore të Donbasit – Donetsk dhe Luhansk – u aneksuan në mënyrë të njëanshme nga Rusia së bashku me rajonet jugore të Kherson dhe Zaporizhzhia pasi autoritetet e instaluara nga Kremlini zhvilluan të ashtuquajturat referendume për pavarësinë e tyre nga Ukraina.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

NATO: Rusia është bërë agresive

“Bashkëpunimi BE-NATO është në një nivel shumë të mirë”, u tha gazetarëve…

Vjen reagimi i BE-së rreth planit të Trumpit për Izraelin e Palestinën

Bashkimi Europian ripohoi angazhimin e tij të fortë në favor të një…

Haradinaj: Kurti rrezikon marrëdhëniet me SHBA-në nëse s’e përgënjeshtron zëdhënësin e tij

Kryetari i partisë Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar…

Dëshmitari i tretë në rastin e Salih Mustafës: Pas maltretimeve në Zllash duke mi thyer dhëmbët jam trajtuar nga mjekët privat

Dëshmitari i tretë i Zyrës së Prokurorit të Specializuar kundër Salih Mustafës…

Zjarri në komunën e Likovës është shuar, nga Drejtoria kërkojnë masa në nivel shtetëror

Nga Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim propozojnë ndërmarrjen e masave në nivel…