Ish-presidenti Donald Trump është paditur nga një grup i të drejtave civile që pretendon se ai u shkaktoi dëm aziatiko-amerikanëve, për emërtimin e COVID-19 si “virus i Kinës”.

Në ankesën e saj federale, “Koalicioni për të Drejtat Civile Kineze Amerikane” (CACRC) pretendon se Trump vazhdimisht i referohej koronavirusit si “virus kinez”, “virusi Wuhan” dhe “Kung Flu” duke shkaktuar kështu një rritje të krimeve kundër kinezo-amerikanëve dhe aziatiko –amerikanëve, shkruan metro.co.uk, përcjell KlanKosova.tv

“Sjellja ekstreme dhe e egër e Trump u krye gjatë gjithë pandemisë me shpërfillje të pamatur duke shkaktuar ankth kinez te amerikanët”, thuhet në procesin gjyqësor të paraqitur të enjten në Gjykatën e Rrethit Amerikan për Rrethin Jugor të New York.

Padia, e marrë për herë të parë nga TMZ, pretendon se origjina e COVID-19 nuk është ende e qartë dhe se Trump e dinte këtë dhe prapë bënte vërejtje poshtëruese. Aty thuhet se ‘fjalët kanë pasoja… sidomos ato që vijnë nga ata që kanë pozicione të fuqishme dhe me ndikim”.

Këshilltari i lartë i Trumpit, Jason Miller, e quajti procesin gjyqësor “një shaka të plotë”, duke shtuar se ky është një proces gjyqësor i çmendur dhe idiot.

Një studim i Universitetit të Kalifornisë, kishte zbuluar se “cicërima e virusit kinez” të Trumpit kishte nxitur një rritje të “hashtag”-ëve kundër aziatikëve në Twitter. Ndërkaq Trump në anën tjetër kishte mbrojtur frazat e tij, duke thënë: “Vjen nga Kina, kjo është arsyeja pse. Unë dua të jem i saktë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…