Një pjesë nga mbetjet e raketës kineze që doli jashtë kontrollit kanë hyrë në atmosferën e Tokës. Long March 5B ka hyrë në Azinë Juglindore të shtunën dhe ka rënë në Oqeeanin Indian.

Mbetjet nga raketa rreth 30 metra e gjatë, pesë metra e gjerë të Long March 5B ranë më 30 korrik në orën 12:45 me orën lokale, njoftoi Komanda Hapësinore e SHBA.

Agjencia kineze e fluturimeve hapësinore njoftoi disa minuta më vonë se mbetjet nga Long March 5B u rikthyen në atmosferë rreth orës 12:55, në detin Sulu, afër ishullit Palawan në Filipinet perëndimore.

Në rrjetet sociale janë publikuar pamje nga një dëshmitar në Malajzi, i cili mendohet se ka fiksuar momentin kur mbetjet e raketës u futën në atmosferë.

Ndërsa pjesa më e madhe e raketës mendohet të jetë djegur gjatë rihyrjes në atmosferë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Bullgaria mbyll kufijtë për shumicën e ukrainasve

Bullgaria do të mbyllë përkohësisht kufijtë për shumicën e vizitorëve nga Ukraina,…

Kosovë/ 8 jetë të humbura nga Covid-19, dalin raportimet e 24 orëve të fundit

Kosova konfirmon 8 jetë të humbura në 24 orët e fundit si…

Ngrihet aktakuzë për tre persona për zjarrin tek Spitali Modular në Tetovë!

Prokuroria Themelore Publike në Tetovë ka dorëzuar aktakuzë në Gjykatën kompetente kundër…

Putini hap televizionin e tij propagandues në Serbi, derisa e tërë BE-ja e ka ndaluar transmetimin e “Russia Today”

Televizioni rus “Russia Today” që konsiderohet si “zëdhënësi” i Kremlinit dhe mbështet…

Kovaçevski-Byrnes: Agresioni rus në Ukrainë, kërcënim për sigurinë në botë

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski priti ambasadoren e…