Anëtari i Presidencës së Bosnje-Hercegovinës, Milorad Dodik mbajti sot një konferencë për media në Banja Luka, ku tema kryesore ishte votimi i BeH -së në OKB për përjashtimin e Rusisë nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut.

Ai gjithashtu komentoi diskutimet e deputetëve gjerman në Bundestag, të cilët mbajtën një seancë në kuadër të 30 vjetorit të krimeve në shtetin boshnjak.

Ai vazhdoi duke thënë se e pa që shumë në Bundestag ishin të pasionuar për të luftuar Republika Serbe.

“Kam bërë një gabim vitin e kaluar që rashë dakord për të zgjatur mandatin e misionit Althea. Sigurisht që nuk do ta bëj këtë vitin tjetër. Ata e kanë humbur atë besim duke parakaluar në mënyrë të panevojshme në këtë mënyrë. Njerëzit këtu janë të mërzitur. Kjo është absolutisht e papranueshme për ne këtu, por këtu po demonstrojnë fuqi dhe forcë. Mendoj se EUFOR në BiH ka përfunduar këtë vit”, tha Dodik.

Ai më pas dërgoi ofendime të shumta ndaj Gjermanisë, duke tërhequr një paralele midis shtetit nazist nga Lufta e Dytë Botërore dhe Gjermanisë së sotme.

Politikani pro-rus tha se në asnjë rrethanë nuk do të pranonte dërgimin e trupave gjermane në Bosnje.

“Gjermania po ndan miliona për të forcuar ushtrinë. Nuk ka serb që të mos alarmohet nga ky informacion”, shtoi Dodik.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Demiri: Koncepti i LSDM-së “Një shoqëri për të gjithë” dështoi në Idrizovë

Nënkryetari i Lëvizjes Besa, Abdush Demiri në rrjetin social Facebook ka reagual…

Protesta kundër masave në Itali/ Tubime edhe në Bosnje, kërkohet dorëheqja e qeverisë

Mijëra qytetarë kanë dalë sërish në rrugë për të shprehur pakenaqësinë e…

​Kosova ende pa Ligj të lustracionit

Ligji i lustracionit ose i njohur ndryshe si i pastrimit të figurave,…

Shuhet zjarri në një shtëpi në Shkup, lëndohen dy persona

Në SPB Shkup dje është denoncuar se në rrugën “Indira Gandi” ka…

Zyrtarët amerikanë bisedojnë me presidentin ukrainas për largim nga Kievi nëse do të jetë e nevojshme

Zyrtarët amerikanë kanë pasur biseda private me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky për…