Vuçiç: Në listë emri im dhe i familjes time

Një operacion i madh policor është kryer në Serbi ku janë arrestuar një grup prej 17 personash dhe janë kontrolluar 50 vendbanime.

Mediat serbe shkruajnë se ky ishte një aksion i përbashkët i Ministrisë së Punëve të Brendshme,  Prokurorisë për Krimin e Organizuar. 17 personat janë anëtarët e “bandës së Vraçarit” e njohur në Serbi për një sërë aktivitetesh kriminale. Ata akuzohen se kanë kryer tre vrasjeve në Beograd, si dhe planifikonin të kryenin edhe pesë të tjera.

Të arrestuarit sipas policisë kishin planifikuar sulme edhe ndaj zyrtarëve më të lartë shtetërorë të Serbisë. Shefi i Shërbimit për Luftimin e Krimit të Organizuar, Ninoslav Cmoliç ka bërë të ditur se ekzistonte gjithashtu një plan për të vrarë presidentin Aleksandar Vuçiç. Ndërsa në arrati ndodhen një pjesë e madhe e bandës Vraçarit të cilët fshihen në Spanjë dhe Republikën Domenikane.

Lidhur me këtë ngjarje Presidenti Aleksander Vuçiç nga Parisi është shprehur se këta janë vrasës që kanë vendosur emrin e tij dhe të fëmijëve në listën e vrasjeve. Sipas Prokurorisë, ky grup i organizuar kriminal financohej nga “Kavaçi” dhe kishte për qëllim që të kryente krimet më të rënda në Republikën e Serbisë. Mësohet, grupi i Vraçarcit udhëhiqet nga Nikolla Vushoviç, i njohur si Xhony nga Vraçari.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

NATO: Presim që Rusia të angazhohet në bisedime me Ukrainën

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar se aleanca ushtarake…

Lufta duhet të përfundojë përpara se të fillojë dimri

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i ka thënë G7-ës se donte që lufta…

Bastisje në Gostivar, arrestohen 7 persona

Nga ana e nëpunësve policorë të Zyrës së Jashtme për Çështje Kriminalistike…

Luftanije ruse në Mesdhe dhe Afrikë/ Deklarata nga zyrtari i shërbimeve amerikane të inteligjencës

Bindja e Vladimir Putinit se “një fuqie të madhe botërore i nevojitet…

Arrestohen tre persona për grabitjen në Prizren, u gjuajtën me policinë gjatë arratisjes

Tre persona janë arrestuar për një tentim-grabitje në Prizren, ku si pasojë…