Mediat kroate kanë dhënë detaje lidhur me djegien e një jahti në bregdetin dalmat.

Bëhet fjalë për një jaht të marrë me qira, brenda së cilës gjendej edhe ish-zv.kancelari austriak, Heinz-Christian Strache, i cili tregoi si ndodhi zjarri dhe evakuimi nga jahti.

“Unë isha i ftuar për tre ditë me fëmijët e mi dhe dy familjet e tjera në një jaht për në Kroaci. Rreth orës 9:45 të mëngjesit ndodhi një dramë. Tymi i zi u ngrit nga dhoma e motorit 15 minuta para se të mbërrinim në portin e Biogradit. Kapiteni dhe ekuipazhi menjëherë shkuan për të shuar zjarrin me mjete përkatëse, ne i zgjuam fëmijët dhe thirrëm departamentin e zjarrfikësve.Fatkeqësisht, ata erdhën në anije vetëm pas dy orësh, kur nuk mund të shpëtonin asgjë.”

Ai tha se ishin jahtet sllovene dhe austriake që kaluan pranë tyre dhe i shpëtuan.

“Pas evakuimit, jahti ynë u përfshi plotësisht nga flakët dhe shpërtheu. Të gjithë ne që ishim në jaht jemi të lumtur që u shpëtuam në kohë, që i mbijetuam goditjes pa pasoja që u ndihmuam nga shumë turistë të tjerë.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

OSBE bën thirrje për lirimin e menjëhershëm të katër zyrtarëve të saj të arrestuar në Ukrainën lindore

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) ka bërë thirrje për…

Rusia mund të përgatitet për një ofensivë ushtarake në shkallë të gjerë deri në janar, thotë Ukraina

Rusia ka grumbulluar më shumë se 94 mijë trupa pranë kufijve të…

Çka zbuloi dokumenti ‘sekret’ prej 25 faqesh lidhur me Koronavirusin, çfarë lidhë atë me Rusinë e Kinën

Vëzhguesit e Bashkimit Evropian kanë identifikuar një “konvergjencë të dezinformimit” midis Kinës,…

Takim Zaev-Mickoski, bisedime për zgjedhjet presidenciale dhe ligjet reformuese

Kryeministri dhe lider i LSDM-së, Zoran Zaev sonte në orën 20:00 në…

Delta detyron Holandën të rikthejë masat kufizuese

Kryeministri i Holandës, Mark  Rutte, njoftoi të premten në mbrëmje një seri masash për të…