Mediat kroate kanë dhënë detaje lidhur me djegien e një jahti në bregdetin dalmat.

Bëhet fjalë për një jaht të marrë me qira, brenda së cilës gjendej edhe ish-zv.kancelari austriak, Heinz-Christian Strache, i cili tregoi si ndodhi zjarri dhe evakuimi nga jahti.

“Unë isha i ftuar për tre ditë me fëmijët e mi dhe dy familjet e tjera në një jaht për në Kroaci. Rreth orës 9:45 të mëngjesit ndodhi një dramë. Tymi i zi u ngrit nga dhoma e motorit 15 minuta para se të mbërrinim në portin e Biogradit. Kapiteni dhe ekuipazhi menjëherë shkuan për të shuar zjarrin me mjete përkatëse, ne i zgjuam fëmijët dhe thirrëm departamentin e zjarrfikësve.Fatkeqësisht, ata erdhën në anije vetëm pas dy orësh, kur nuk mund të shpëtonin asgjë.”

Ai tha se ishin jahtet sllovene dhe austriake që kaluan pranë tyre dhe i shpëtuan.

“Pas evakuimit, jahti ynë u përfshi plotësisht nga flakët dhe shpërtheu. Të gjithë ne që ishim në jaht jemi të lumtur që u shpëtuam në kohë, që i mbijetuam goditjes pa pasoja që u ndihmuam nga shumë turistë të tjerë.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…