Disa liderë të Bashkimit Evropian kanë thënë se janë të gatshëm t’i ofrojnë aeroplanë Ukrainës për ta ndihmuar të luftojë kundër Rusisë, ka thënë presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.

“Evropa do të jetë me ne deri në fitoren tonë. E kam dëgjuar nga një numër liderësh evropianë… për gatishmërinë që të na japin armë dhe mbështetjen e nevojshme, duke përfshirë edhe aeroplanët”, tha Zelensky në një konferencë shtypi në Bruksel.

“Unë kam një numër të dyanshëm tani, ne do të ngremë çështjen e aeroplanëve luftarakë dhe të tjerëve”, shtoi ai, raporton skynews.

Pak më parë, shefi i shtabit të të parit të shtetit ukrainas, Andriy Yermak, shkroi në mediat sociale, “Çështja e armëve me rreze të gjatë dhe aeroplanëve luftarakë për Ukrainën është zgjidhur. Detaje ende për t’u ndjekur”, deklaroi ukrainasi.

Theksojmë se presidenti ukrainas gjatë 48 orëve të fundit ka takuar kryeministrat britanik dhe gjerman, Rishi Sunak, përkatësisht Olaf Scholz si dhe presidentin francez, Emmanuel Macron.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt duke shkaktuar viktima dhe dëme materiale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Presidentja Osmani në Austri bëri thirrje për liberalizim të vizave dhe diskutoi për potencialin e të rinjve

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në vazhdën  e vizitës zyrtare në Austri,…

Të shtënat në Uvalde, kryebashkiaku thotë se do të prishet shkolla fillore “Robb”

Shkolla fillore Robb në Uvalde të Teksasit, ku ka ndodhur sulmi me…

Qeveria e Kosovës kërkon nga serbët që mos t’i braktisin institucionet, por kërcënimet

Kërcënimeve të Listës Serbe për largim nga institucionet e Kosovës i është…

OSBE: Regjistrimi i popullsisë, i nevojshëm

“Pasi vendi 20 vite nuk ka regjistrim të popullsisë, realizimi i tij…

Edhe një viktimë nga Covid-19, ndërron jetë 66 vjeçarja nga Dibra

66 vjeçarja nga Dibra e cila tashmë disa ditë ka qenë në…