Zv.kryeministri për çështje evropiane, Nikolla Dimitrov, ka kundërshtuar deklaratën e ministres për punë të jashtme bullgare, Ekaterina Zaharieva, pas pohimeve të saja se politika e jashtme maqedonase ka qenë nën 50% në pajtim me asaj të BE-së, informon Zhurnal.

Dimitrov pohon se kjo përqindje është 92% e jo nën 50% siç thotë ajo.

“Kjo është e pavërtetë skandaloze. Përqindja jonë e përputhshmërisë me politikat e përbashkëta të jashtme dhe të sigurisë të BE-së, sipas raportit të fundit të Komisionit Evropian (tetor 2020) për vitin 2019 shënon 92%”, ka shkruar Dimitrov.

Dimitrov më tej ka përmendur pjesën e raportit të KE-së për politikë të jashtme të Maqedonisë ku shkruan: “për politikë të përbashkët të jashtme dhe të sigurisë, vendi përputhet – kur është ftuar 0 me 84 nga gjithsej 91 deklarata të përfaqësuesit të lartë në emër të vendimeve të BE-së dhe Këshillit, që paraqet përqindje e përputhshmërisë prej 92% në vitin 2019”.

“Si duket nevojitet kujdes më i madh, veçanërisht kur bëhet fjalë për të dhëna që fitohen lehtë. Kjo përshtypje është dëshpëruese – se ideja ka qenë fqinji të poshtërohet në mënyrë paushalle, që nuk do të ishte aq miqësore, e as evropiane” shton Dimitrov.

Zaharieva më parë tha se disa nga vendet kandidate për anëtarësim në BE nga rajoni janë shumë pak në përputhje me politikën e jashtme të BE-së. Maqedonia e Veriut është një nga këto vende, me përqindje jashtëzakonisht të vogël, nën 50% në përputhje me politikën e jashtme të BE-së”, tha Zaharieva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…