Policia e Berlinit shihej sot që mësynte në strehën e mbyllur me barrikada të ndërtesës së njohur gjysmë të braktisur Rigaer 94, e njohur një nga strehat e fundit libertariane të Berlinit, me justifikimin “për të kryer një inspektim kundër zjarrit”.

Ndërtesa ka funksionuar si qendra e rinisë anti-qeveritare që prej 1990, dhe prej vitesh ka qenë objekt konfliktesh mes bashkisë dhe rreth 300 banuesve të saj.

Sot rreth 1000 oficerë policie shume prej te cilave me veshje të rënda, u mobilizuan për aksionin pasi kishin izoluar të gjithë zonën rrethuese.

Disa dhjetra të rinj banorë të vendqëndrimit, ishin përleshur me policisë, duke i rezistuar largimit nga qendra që prej dekadash ishte kthyer në vend-frymëzim për grupet e artistëve dhe aktivistëve anti-qeveritare, por qe etiketohen nga qeveria si anarkiste.

Policia tha se oficerët ishin goditur me gurë sapo ishin afruar për inspektimet e tyre.

Në tetor të vitit të kaluar policia gjermane zbrazi një qendër të ngjashme në Liebig 34 në Berlin, ku strehohej një komunitet “anarkist-homoseksual-feminist” që prej vitit 1999.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…