Ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska nëpërmes rrjetit social Facebook ka reaguar ndaj propozimit të OBRM-PDUKM-së që Dragan Kovaçki të jetë ministër i Brendshëm në qeverinë teknike.

Sipas saj, një propozim i tillë është antikushtetues sepse personi i propozuar nuk ka qenë civil për të paktën tre vjet siç thuhet në nenin e Kushtetutës.

“Prej aq shumë këshilltarëve juridikë, të paraqesësh propozim jokushtetues”, ka shkruar ajo në Facebook, duke postuar një fotografi me tekstin e nenit 97.

Në të shkruhet se “Me autoritetet e Sigurimit të Shtetit në fushën e mbrojtjes dhe policisë udhëheqin persona civilë të cilët kanë qenë civilë për të paktën tre vjet para zgjedhjes së tyre”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…