Kryetari i Komisioni Shtetëror Zgjedhor, Oliver Derkoski në intervistë për Radio Evropa e Lirë tha se zgjedhjet kuvendare do të kashtojnë mbi tetë milionë euro.

“Sipas asaj që pamë në propozim-buxhetin i cili është në procedurë kuvendare, parashihen diku mbi 6.7 milionë euro për zgjedhje. Kam informacion se këtu do të kemi intervenim me amendament diku për rreth 1.5 milionë euro qv do të thotë se mbi tetë milionë euro do të kushtojnë zgjedhjet”, tha Derkoski.

Ai shtoi se këtu përfshihen edhe paratë që do të shpenzohen për mediat për shkak se sipas ndryshimeve ligjore fushatën në media e paguan shteti.

Sipas tij, Lista Zgjedhore është e pastër as sa lejon situata dhe se pastrimi i listës është proces i vazhdueshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…