Deputeti ukrainas për Odesa, Oleksiy Goncharenko. ka reaguar pas paralajmërimit të Rusisë për dorëzimin e ushtarëve në Mariupol, duke thënë se ata nuk do të dorëzohen.

Në një deklaratë për mediat e huaja, ai ka theksuar se të gjithë ushtarët do të luftojnë deri në fund.

“Kam folur me ta dje dhe e di që do të luftojnë deri në fund”, ka thënë ai.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë se eliminimi i luftëtarëve ukrainas në Mariupol do t’i jepte fund bisedimeve të paqes për t’i dhënë fund luftës.

Rusia ka thënë se do të garantonte jetën e ushtarëve ukrainas që do të dorëzoheshin, ndërsa Kremlini ka shtuar se të vetmit ushtarë ukrainas të mbetur në qytet ishin në një fabrikë gjigante çeliku.

Ndërkohë nga ana tjetër deputeti Goncharenko ka thënë se situata në Mariupol ishte “një gjenocid i vërtetë” dhe ka vlerësuar se rreth 100 mijë civilë ndodheshin në qytet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Bëjeni anëtarësimin e Kosovës më të lehtë, i thotë Kurti NATO-s dhe BE-së

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur për AFP rreth mundësisë së…

Ushtari i zhdukur i UÇK-së do të rivarroset në Lubavec, mbetjet iu gjetën në veri

Luftëtari i UÇK-së, Remzi Maksuti, do të kthehet për të pushuar në…

Liderët e NATO-s arrijnë në Bruksel për samitin e Ukrainës

Udhëheqësit e NATO-s kanë arritur në Bruksel për të diskutuar hapat e…

Talat Xhaferi me porosi për qytetarët dhe partitë

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi ka apeluar që qytetarët të shfrytëzojnë të…

Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Ukraina mund ta fitojë luftën nëse i ka pajisjet e duhura

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, gjatë vizitës së tij në Kiev…