Shtetet e Bashkuara të Amerikës mirëpritën njoftimin e Bashkimit Evropian për një ndalim të propozuar të naftës ruse, sipas një zëdhënësi të Departamentit të Shtetit.

“Ne përshëndesim hapat e aleatëve dhe partnerëve tanë evropianë për të reduktuar varësinë e tyre nga nafta dhe gazi natyror rus duke diversifikuar burimet e tyre të energjisë dhe duke reduktuar konsumin në përputhje me qëllimet tona të përbashkëta klimatike,” tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price, shkruan CNN.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Parlamenti holandez jep dritën e gjelbër për Shqipërinë për hapjen e negociatave me BE-në

Dita e sotme ka nisur me lajm të mira për Shqipërinë. Përpos…

Rusia nuk është serioze për paqen – thotë këshilltari i Zelenskyt

Rusia nuk është serioze për bisedimet e paqes. Kështu tha këshilltari i…

Ndizen protestat Hong Kong, policia përdor gazin lotsjellës

Në Hong Kong kanë vazhduar edhe sot protestat. Policia ka përdorur gazin…

LSDM: Me masat tona u rritën pagat në të gjithë sektorët

Nëpërmjet një njoftimi të LSDM-së thuhet se ata për dy herë rritën…

Gjendet pa shenja jete një person në Pejë

Një person është gjetur pa shenja jete në qytetin e Pejës. Lajmin…