Ukraina pretendon se ka vrarë 5,840 trupa ruse.

Forcat e armatosura të Ukrainës thonë se shifrat përfaqësojnë të gjitha humbjet e shkaktuara ndaj forcave ruse që nga fillimi i pushtimit.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar beson se forcat e Moskës kanë pësuar humbje të mëdha gjatë pushtimit të Ukrainës.

Humbjet totale ruse të pretenduara nga Ukraina deri më tani përfshijnë:

5840 trupa,

30 avionë,

31 helikopterë,

Deri në 211 tanke,

862 mjete patrullimi të blinduara (APV),

85 sisteme artilerie,

9 sisteme kundërajrore,

60 depozita karburanti,

355 automjete,

40 raketahedhës MLRS (kapur). /BBC

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shtëpia e Bardhë: Presidenti Trump nuk është informuar për komplote ruse në Afganistan

Shtëpia e Bardhë thotë se presidenti Donald Trump nuk është informuar më…

“Financial Times”: Mbledhja e liderëve zgjati deri në 2 pas mesnate, Makron nuk iu përgjigj gazetarëve

Financial Times” i ka kushtuar një artikull sot, sfidave të forta me…

Thirrja e mjekes së Sanatoriumit: Vendosni maskën për të mbrojtur jetët tuaja dhe tonat

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale të Shqipërisë, Ogerta Manastirliu, ka shpërndarë…

Zaharieva: Do ta ndjekim regjistrimin në Maqedoninë e Veriut

Evropa dhe Bullgaria do ta ndjekin zbatimin e regjistrimit në RMV që…

Vetëm pak minuta pasi LDK e dorëzoi mocionin për rrëzimin e Kurtit, Albulena Haxhiu vjen me kundërpërgjigje

Kanë mjaftuar vetëm pak minuta pasi LDK e dorëzoi mocionin për rrëzimin…