Kryeministri i Holandës, Mark  Rutte, njoftoi të premten në mbrëmje një seri masash për të ndaluar shpërthimin e rasteve Covid-19  në vend, duke përfshirë mbylljen e klubeve të natës.

Brenda një jave, numri i infeksioneve u rrit ndjeshëm dhe 7,000 raste të reja u raportuan këtë të premte, sipas Rutte.  Kjo e ka detyruar qeverinë të rishikojë lehtësimin e kufizimeve.

“Eshtë një re e zezë përpara diellit. Aktualisht, shkalla e infeksioneve është ngritur “në qiell”, kryesisht për shkak të variantitDelta. Nëse nuk bëjmë diçka, shkalla e infeksioneve do të rritet më tej.”

Qeveria ka vendosur të mbyllë të gjitha klubet e natës, ndërsa restorantet tani e tutje do të mbyllen në mesnatë. Të gjithë klientët në restorante dhe kafene duhet të mbajnë një distancë prej 1.5 metrash ndërmjet tyre.

Koncertet nuk do të lejohen dhe të gjitha ngjarjet që zgjasin më shumë se 24 orë do të anulohen.

Masat do të hyjnë në fuqi nga e shtuna në 6 të mëngjesit dhe do të zgjasin të paktën deri në 14 gusht.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…