Qeveria e Danimarkës tha të mërkurën se do të heqë shumicën e kufizimeve pandemike javën e ardhshme, edhe pse Suedia fqinje zgjati masat e veta për dy javë të tjera.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, kryeministrja daneze Mette Frederiksen tha se që nga 1 shkurti danezët do të gëzojnë qasje falas në restorante, kafene, muze dhe klube nate, ndërsa përdorimi i maskave do të pushojë së qeni i detyrueshëm.

“Ne u themi lamtumirë kufizimeve dhe mirëpresim jetën që kishim më parë”, tha Frederiksen. “Nga 1 shkurti, Danimarka do të jetë e hapur”.

Danimarka aktualisht kërkon maska për fytyrën në transportin publik, në dyqane, për klientët në këmbë në ambientet e brendshme të restoranteve dhe për njerëzit që hyjnë në spitale, objektet e kujdesit shëndetësor dhe shtëpitë e të moshuarve.

Ndërsa që nga 1 shkurti, qeveria do të rekomandojë përdorimin e maskave vetëm në spitale, objekte të kujdesit shëndetësor dhe shtëpi për të moshuarit.

Frederiksen tha se ndërsa varianti Omicron është në rritje në Danimarkë, ai nuk po vendos një barrë të rëndë në sistemin shëndetësor dhe vendi ka një shkallë të lartë vaksinimi.

Danimarka në javët e fundit ka parë mesatarisht më shumë se 46,000 raste ditore, por vetëm 40 njerëz janë aktualisht në njësitë e kujdesit intensiv spitalor – nga 80 disa javë më parë – tha ministri i Shëndetësisë, Magnus Heunicke.

Dhe Heunicke u kërkoi danezëve që të testoheshin rregullisht.

“Ne vazhdojmë me një mbikëqyrje të fortë epidemike. Më pas ne mund të reagojmë shpejt nëse është e nevojshme”.

Ndërkohë, fqinji i saj, Suedia, më herët të enjten zgjati disa kufizime për coronavirusin për dy javë.

Ministrja e Çështjeve Sociale, Lena Hallengren tha se vendi, i cili më parë ishte dalluar midis kombeve evropiane për reagimin e tij relativisht të qetë ndaj pandemisë, ka “një përhapje jashtëzakonisht të lartë të infeksionit”.

Ndërsa Karin Tegmark Wisell, kreu i Agjencisë së Shëndetit Publik të Suedisë, tha se infeksionet pritet të ulen brenda dy javësh.

Ajo tha se Suedia kishte 270,000 infeksione të reja në javën e kaluar dhe se “vlerësimi ynë është se, gjatë kësaj periudhe, të paktën gjysmë milioni njerëz mund të sëmuren në javë”.

Suedia ka urdhëruar që kafenetë, baret dhe restorantet të mbyllen në orën 23:00 dhe u ka kërkuar njerëzve të punojnë nga shtëpia kur është e mundur.

Në një vend tjetër skandinav, Finlandë, kryeministrja Sanna Marin shkroi në Twitter se “qeveria do të vlerësojë domosdoshmërinë e kufizimeve”.

Ajo shtoi se “duhet të konsiderojë hapjen e ngjarjeve kulturore dhe sportive me rrezik të ulët me një leje për COVID dhe zgjatjen e orarit të hapjes së restoranteve me një afat më të shpejtë se sa ishte vlerësuar më parë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Eurostat/ Rreth 100 milionë qytetarë në BE përballen me rrezikun e varfërisë

Rreth 100 milionë qytetarë në Bashkimin Evropian u përballën me rrezikun e…

Kush është kundërshtari i ardhshëm i Bad News Eagles?

Ekipi shqiptar, Bad News Eagles ka shkruar dje historinë, duke arritur të…

Bugajski: Moska po planifikon luftën e ardhshme ballkanike përmes Serbisë

Kosova mund të jetë pjesë e një ofensive më të gjerë të…

Gjykata shpall fajtor ish-presidentin Sarkozy

Nicholas Sarkozy ka financuar në mënyrë të paligjshme fushatën e tij elektorale…

Së shpejti del nga botimi “Tradhëtia dhe komploti i Shaqir Fetait në kohë pandemie”

Këto ditë, respektivisht, me rastin e njëvjetorit të uzurpimit politiko-partiak të Bashkësisë…