Departamenti i Shtetit i SHBA ka akuzuar Kinën se nuk ka qenë transparente, “të paktën deri më tani”, për origjinën e koronavirusit.

Po ashtu Amerika kërkoi që të ketë raportin e OBSH-së për ta analizuar atë me ekspertet e vet.

    “Është e qartë, kinezët, të paktën deri më tani, nuk kanë ofruar transparencën e nevojshme për ne dhe bashkësinë ndërkombëtare në mënyrë që të mund të parandalojmë që këto lloj pandemish të mos përsëriten,” tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price në një deklaratë. në Twitter.

Një ditë më parë ekipi i OBSH që beri 4 javë hetime në Kine dhe vecanërisht në Wuhan, bënë të ditur se Covid-19 nuk kishte dalë nga laboratori ndonëse origjina e tij mbetet ende për tu konfirmuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…