Në Shangai regjistrohen vdekjet e para nga Omicron

Infektimet me koronavirus po shfaqin shenja të një tjetër rritjeje në Shtetet e Bashkuara. Autoritetet në Filadelfia, qytetin e 6 më të populluar të vendit, rivendosën detyrimin e mbajtjes së maskave në ambientet e brendshme.

Vetëm në këtë qytet janë dyfishuar rastet ditore, krahasuar me javën e kaluar. Edhe në Nju Jork, rritja e rasteve detyroi autoritetet të shtojnë nivelin e alarmit nga “Rrezik i ulët” në “të mesëm”. Infektimet përllogariten në mesatarisht 34 mijë raste në ditë.

Situata po përkeqësohet në Shangai. Këtë të Martë, autoritetet njoftuan 7 vdekje të reja nga Covid. Për të dytën ditë radhazi raportohen vdekjet e para nga Omikroni, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 10. Infektimet ditore, vetëm në këtë qytet kanë arritur një mesatare prej 19 mijë.

Këtë të Martë, autoritetet urdhëruan testimin masiv të popullatës, një masë e ndërmarrë për të disatën herë që prej shpalljes së bllokadës së plotë në Mars, teksa Kina vazhdon të ndjekë politikën e infektimeve “Zero”. Përhapja e shpejtë e Omikronit ka shtuar shtrimet në spitalet e qytetit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

“Vrasjet”, ASH: Maqedonia vend i pasigurt dhe i pambrojtur nga institucionet

“Pothuajse për çdo javë Maqedonia e Veriut zgjohet me një vrasje, plagosje,…

Ngritët aktakuzë ndaj personit që kreu vrasjen në Bardhaniq të Gjakovës

Prokuroria Themelore në Gjakovë, Departamenti për Krime të Rënda, ka ngritur aktakuzë…

Pastrimi i parave, Shqipëria në “listën gri”

Shqipëria u përfshi në listën e vendeve nën monitorim të shtuar, ose…

Bill Clinton ‘është mirë’ dhe do të dalë së shpejti nga spitali

Të shtunën në mëngjes, Hillary Clinton ishte pranë ish-presidentit amerikan Bill Clinton,…

Gjendja e Janevës duket se është përmirësuar, mund të kthehet në Shutkë

Ish Prokurorja Speciale Katica Janeva është në gjendje më stabile dhe me…