E paqartë se kur do të stabilizohet tregu

Çmimi i naftës së papërpunuar në bursa ndodhet këto ditë në të njëjtat kuota rekord që arriti në muajin Mars, kur u shënua kulmi historik i çmimit për fuçi.

Në bursat e Teksasit dhe Londrës, çmimet variojnë në rreth 121 dhe 123 dollarë për fuçi, deri në dy dollarë më pak se rekordi i Marsit, i shkaktuar nga efektet e nisjes së sulmit rus në Ukrainë.

Ekspertët thonë se janë disa faktorë që po ndikojnë në mbajtjen të lartë të çmimit. Ndër të tjera është edhe aktivitetit industrial nga Kina në muajin Maj, që ushqeu edhe rritjen e kërkesës për karburant, në kushtet kur prodhimi i naftës është redukutar.

Tendenca megjithatë është në rritje pasi mbetet ende e pazgjidhur se si do e zëvendësojë Bashkimi Europian, sasinë e munguar të naftës ruse, pasi importet të bllokohen plotësisht deri në fund të vitit. OPEC-u, karteli më i madh i naftës në botë nuk ka asnjë plan të shtojë prodhimin për të stabilizuar tregun.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kompania britanike shndërron veturat klasike në elektrike – inovacioni që po iu jep një jetë të dytë “oldtimer-ave”

Entuziastët e veturave klasike do të jenë ende në gjendje të mbajnë…

Shqipëria blen raketa Javelin për të forcuar ushtrinë

Ministri i Mbrojtjes në Shqipëri, Niko Peleshi ka thënë të shtunën se…

Mbi 13 mijë të vrarë, mbi 400 masakra dhe 6 mijë të zhdukur gjatë luftës – Krimet e Serbisë në Kosovë dhe disa nga masakrat më të rënda

Kujdes, artikulli në fund përmban pamje të rënda nga krimet serbe në Kosovë…

Përgjaket sërish SHBA/ 1 i vdekur dhe 5 të plagosur nga një sulm në Teksas

Një burrë i armatosur ka hapur zjarr në një fabrikë duke lënë…

Hoxha i reagon Rexhepit: Politika është “sport” i rëndë

Sekretari i Lëvizjes BESA, Arjanit Hoxha ka reaguar në fajsbuk, pas deklaratave…