Këshilltari Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka folur me Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të Suedisë, Henrik Handerholm, ku tha se mezi presin që Suedia të bëhet anëtare e NATO-së, sa më shpejt të jetë e mundur.

Ai tha se anëtarësimi i Suedisë në NATO do ta forconte partneritetin mes vendeve.

“Demokracia e fortë, aftësitë ushtarake dhe përkushtimi i Suedisë për të mbështetur angazhimet që mbështesin Aleancën tonë do të forcojnë partneritetin tonë transatlantik”, shkroi Chollet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Gjukanoviq: Vetëm një njeri pa dinjitet e lejon veten të shkojë në Manastirin e Cetinjës me helikopter

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, e ka kritikuar formën e…

Në veri të Krimesë shpallet Situatë Emergjente

Autoritetet e instaluara nga Rusia në Krime, kanë shpallur Situatë Emergjente, në…

Donald Trump paditet për emërtimin e COVID-19 si “virus i Kinës”

Ish-presidenti Donald Trump është paditur nga një grup i të drejtave civile…

​Kurti: Reciprociteti ndaj targave të Serbisë nuk është provokues dhe as diskriminues

Kreu i Qeverisë Albin Kurti, ka folur serish rreth vendosjes së reciprocitetit…

Serwer: Serbia ‘kukull’ e Rusisë në Ballkan, Washingtoni e Brukseli të zgjohen para këtij realiteti

Profesori amerikan, Daniel Serwer thotë se reciprociteti me targa është vendim i…