Giorgia Meloni, e cila u betua si kryeministrja e parë femër e Italisë të shtunën, do të formojë qeverinë më të fortë të djathtë që vendi ka parë në dekada.

Koalicioni i ri qeverisës përfshin dy liderë të tjerë të krahut të djathtë. Njëri është Matteo Salvini, një ish-ministër i brendshëm i djathtë dhe tjetri është Silvio Berlusconi, ish-kryeministri italian i qendrës së djathtë.

Të dy kanë shprehur publikisht admirim për presidentin rus Vladimir Putin, gjë që ka ngritur pikëpyetje se cila do të jetë qasja e koalicionit ndaj Rusisë, shkruan CNN.

Vetëm këtë javë, u qarkullua një audio e regjistruar fshehurazi, në të cilën Berlusconi dukej se fajësonte për pushtimin e Ukrainës nga Putini në derën e Kievit. Ai gjithashtu u mburr se kishte rivendosur marrëdhëniet me liderin rus.

Një zëdhënës i partisë mohoi që Berlusconi ishte në kontakt me Putinin, duke thënë se ai u kishte treguar parlamentarëve “një histori të vjetër që i referohej një episodi shumë vite më parë”.

Berlusconi gjithashtu mbrojti komentet e tij në një intervistë me gazetën italiane Corriere della Sera të enjten, duke thënë se ato ishin nxjerrë jashtë kontekstit.

Mes reagimeve të kundërta për komentet, Meloni, e cila ka qenë një mbështetëse e fortë e Ukrainës ndërsa lufton me pushtimin e Moskës, u përpoq të sqaronte se ku do të qëndronin ajo dhe koalicioni sapo të ishin në pushtet.

“Un kam thënë dhe do të jem gjithmonë e qartë, kam ndërmend të drejtoj një qeveri me një politikë të jashtme të qartë dhe të sigurt. Italia është plotësisht pjesë e Evropës dhe e Aleancës Atlantike. Kushdo që nuk është dakord me këtë gur themeli nuk do të jetë në gjendje të jetë pjesë e qeverisë, me koston e të mos qenit qeveri. Me ne që qeverisim, Italia nuk do të jetë kurrë lidhja e dobët e Perëndimit”, tha ajo.

Megjithatë, liberalët brenda Italisë dhe Bashkimit Evropian kanë frikë se çfarë mund të thotë kthesa e premtuar djathtas për vendin dhe të ardhmen e tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Theret një person në Prishtinë

Një person ka marrë lëndime në Prishtinë, pasi i njëjti është therur…

Rusët protestojnë kundër luftës, qindra të arrestuar

Në disa qytete ruse janë duke u mbajtur protesta për të kundërshtuar…

Ministri ukrainas i Mbrojtjes thotë se forcat ruse kanë vrarë më shumë civilë sesa ushtarë ukrainasë

Forcat ruse kanë vrarë më shumë civilë ukrainasë sesa ushtarë në dy…

Çashkë, maqedonasit kundërshtojnë paralelen shqipe

Një grup i caktuar i prindërve të nxënësve maqedonas të shkollës fillore…

Malcolm Simmons të hënën raporton në Kuvendin e Kosovës

Ish- kryetari i Asamblesë së Gjyqtarëve të EULEX-it, Malcolm Simmons, do të…