Janë publikuar më shumë detaje këtë pasdite për 15 diplomatët rusë që janë dëbuar nga Norvegjia.

Skynews dje raportoi se diplomatët u larguan me akuza se po kryenin punë inteligjente nga ambasada në Oslo.

Detaje të reja nga shërbimi i sigurisë së policisë norvegjeze (PST) zbulojnë se diplomatët kishin kërkuar të rekrutonin burime humane, të përgjonin komunikimet dhe të blinin teknologji të avancuar.

Punëdhënësit e tyre të vërtetë ishin shërbimet e inteligjencës ruse GRU, FSB dhe SVR, tha shefi i kundërzbulimit të PST, Inger Haugland.

“Kjo [përzënie] ul kërcënimin nga inteligjenca ruse në Norvegji duke reduktuar përgjithmonë numrin e oficerëve të inteligjencës që veprojnë nën mbulimin diplomatik”, tha ai.

Të 15 burrat përbëjnë më shumë se një të tretën e 40 diplomatëve rusë të akredituar në Norvegji, tha ministria e jashtme e vendit. Kjo shënon dëbimin më të madh të diplomatëve rusë nga Oslo.

Moska do t’i përgjigjet dëbimeve, tha agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS, pa dhënë detaje të mëtejshme. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Vritet një zyrtar rus në Kherson, autoritetet ukrainase: Jeta e një tradhtari është e shkurtër

Dmitry Savluchenko, një politikan pro-rus i emëruar nga forcat ruse si kreu…

Rritet numri i të infektuarve, 352 raste të reja në 24 orë

Numri i të infektuarve me COVID-19 në vend është rritur. Vetëm gjatë…

Coronavirusi që ngriti në këmbë gjithë botën, si bartet dhe cilat janë simptomat?

Shfaqja e coronavirusit të ri në Kinë, prej të cilit kanë vdekur…

Ministri ukrainas: Raketat ruse goditën 30 për qind të infrastrukturës energjetike

Sulmet ajrore të rusëve që u kryen gjatë javës së kaluar mbi…

Bëhet publik një draft-statut i Asociacionit, propozohet që ai të formohet në bazë të Kushtetutës së Kosovës

Në media ka nisur të qarkullojë një draft i statutit të Asociacionit…