Zyrtarët rusë pohojnë se Ukraina po planifikon të përdorë një “bombë të pistë” në territorin e saj në një përpjekje për të fajësuar Rusinë për sulmin.

Organizata shtetërore ruse e lajmeve RIA Novosti shkroi në Telegram të dielën se “qëllimi” i “provokimit” të planifikuar është të akuzojë Rusinë për përdorimin e armëve të shkatërrimit në masë, dhe në këtë mënyrë “të nisë një fushatë të fuqishme anti-ruse në botë që synon të minojë besimin në Moskë”, sipas një përkthimi të postimit.

Për më tepër, një raport i shtypit i Ministrisë së Jashtme ruse deklaroi gjithashtu se ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu “i shprehu homologut të tij francez shqetësimet e tij rreth provokimeve të mundshme nga Ukraina me përdorimin e një ‘bombë të pistë’”, raportoi Ukrinform, përcjell Telegrafi.

Por çfarë është një “bombë e pistë”?

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), është një përzierje e eksplozivëve dhe materialeve radioaktive si pluhuri ose fishekët.

“Kur dinamiti ose eksplozivët e tjerë aktivizohen, shpërthimi bart material radioaktiv në zonën përreth”, thotë CDC në faqen e saj të internetit, shkruan Newsweek, përcjell Telegrafi.

CDC shtoi se rreziku kryesor i paraqitur nga një bombë e tillë vjen nga shpërthimi i saj, duke vënë në dukje se materialet e saj radioaktive “ndoshta nuk do të krijonin ekspozim të mjaftueshëm ndaj rrezatimit për të shkaktuar sëmundje serioze të menjëhershme, përveç atyre njerëzve që janë shumë afër vendit të shpërthimit”.

Një “bombë e pistë” nuk është përdorur kurrë në ndonjë konflikt, ka thënë Christopher Fetweis, një profesor i shkencave politike në Universitetin Tulane, për Newsweek të dielën.

“Ato janë më shumë teorike sesa reale”, citohet të ketë thënë Fettweis, i cili shtoi se ideja që ukrainasit do të përdorin një bombë të tillë në territorin e tyre është “çmenduri”.

“Më duket se kjo është një nga pjellat e imagjinatës së Putinit, që atij i pëlqen ta hedhë atje dhe ta vendosë në RT”, tha Fetweis, duke iu referuar organizatës shtetërore të medias ruse.

Fetweis shtoi se ai beson se audienca e synuar për pretendimet e Rusisë nuk është komuniteti ndërkombëtar, por populli rus.

Ai vuri në dukje se “problemi më i madh i Putinit tani në një masë të madhe” nuk është ushtria ukrainase, por opinioni publik rus.

Rusia ka të ngjarë të përdorë deklaratën për të mbledhur njerëzit kundër Ukrainës, tha ai. /Telegrafi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Sllovenia përkrahë propozimin portugez për kontestin Maqedoni-Bullgari

Autoritet maqedonase i kanë drejtuar sytë kah presidenca sllovene e Bashkimit Evropian,…

Ukraina furnizohet me dronë më të avancuar turq

Një numër i dronëve turq Bayraktar TB2 u dorëzuan në Ukrainë të…

Bjellorusia e përfshinë Maqedoninë në listën e shteteve armike

Qeveria e Bjellorusisë ka miratuar një listë të vendeve armiqësore dhe rezoluta…

Deputeti i VV’së kërkohen dorëheqjen e Armend Zemajt

Pas disa vdekjeve që tashmë është duke i hetuar prokuroria që kanë…

Rusia nis një sulm ajror vdekjeprurës në bazën ushtarake vetëm 15 milje nga territori i NATO-s

Nëntë persona janë vrarë dhe 57 janë plagosur në sulmin ajror në…