Ish-politikani dhe avokati Azem Vllasi beson se projekti i “Ballkanit të Hapur” nuk mund të jetë zëvendësues i integrimit evropian, duke theksuar se ky projekt nuk mund të ketë suksesi, pasi nuk është pranuar nga të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Kjo nismë nuk duhet të jetë një zëvendësim për përparimin më të shpejtë drejt integrimit evropian, dhe sa i përket regjimit të kufirit të hapur për qarkullimin e lirë të njerëzve dhe mallrave, ekziston një marrëveshje CEFTA dhe nuk ka nevojë për asgjë të re. Nuk është e qartë se çfarë do të shërbejë e gjithë kjo, veçanërisht nëse regjimi i kufijve të lirë ekziston në nivelin dypalësh midis vendeve, përfitime nga kjo kanë vetëm Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut. Serbia nuk kufizohet me Shqipërinë, trafiku më i madh midis Serbisë dhe Shqipërisë bëhet përmes Kosovës, kështu që është një iniciativë e mjegullt dhe pa qartësi,” deklaroi Vllasi për Kosovo Online.

Sipas tij, Kosova duhet të qëndrojë jashtë nismës së “Ballkanit të Hapur”, derisa të marrë njohjen nga Serbia.

“Duhet të jetë një bashkësi e vendeve që njohin njëri -tjetrin, nëse Serbia nuk e njeh Kosovën, çfarë do të bëjë Kosova atje,” thotë avokati.

Gjithashtu, “Ballkani i Hapur” është pjesë e marrëveshjes së Uashingtonit, e cila, sipas Vllasit është zbatuar dobët. Sidoqoftë, ai sugjeron që pikat me interes të ndërsjellë duhet të merren parasysh.

“Nëse tashmë i referohemi asaj marrëveshjeje, atëherë duhet të shohim në tërësi se çfarë po ndodh me të, nuk e di sa i përmbahet Serbisë asaj marrëveshje, në përgjithësi, ajo marrëveshje është e mirë nëse do të nënkuptojë disa investime dhe ndihmë nga jashtë. Për shembull, për përfundimin e autostradës, sepse lidhjet e mira të trafikut janë shumë të nevojshme, pavarësisht nga fakti se Serbia refuzon të njohë Kosovën. Unë nuk besoj se administrata e Biden do të këmbëngulë në atë marrëveshje, Amerika ka shumë probleme të tjera të sajat dhe ato ndërkombëtare, kështu që nuk pres se kjo marrëveshje do të realizohet ashtu siç është nënshkruar,” përfundoi Azem Vllasi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…