Dyshime për përfshirje në shpërthimin e depos së armëve në 2014

Çekia vendos dëbimin e 18 diplomatëve rusë, të dyshuar se kanë përgjegjësi për shpërthimin e një depoje armatimi në vitin 2014. Mediat vendase shkruajnë se nga hetimet që po kryen për ngjarjen e 7 viteve më parë rezulton se diplomatët rusë të dëbuar kanë lidhje me shërbimin rus të zbulimit ushtarak GRU.

Mes emrave të dyshuar si të përfshirë në këtë ngjarje janë edhe dy Ruslan Boshirov and Alexander Petrov, të akuzuar edhe për helmimin me Noviçok e ish-agjentit rus në Britaninë e Madhe Sergei Skripal dhe të bijës Julia në mars të 2018-ës.

Dyshohet se Boshirov dhe Petrov, me identitete të rreme hynë disa ditë para shpërthimit të 16 tetorit 2014 në Çeki dhe u larguan një ditë më pas. Në atë depo ruheshin edhe një arsenal armësh të trafikantit bullgar Emilian Gebrev, i cili dyshohet të ketë qenë në shënjestër të sulmit.

Ai rrezikoi të humbte jetën një vit më vonë në një helmim të dyshuar me një lëndë të ngjashme me Noviçokun. Moska hodhi poshtë akuzat, ndërsa pritet të ndërmarrë kundërmasa të ashpra ndaj Çekisë. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…