Zyrtari i NATO-s në Serbi: Presim shtensionim të plotë të situatës në veri të Kosovës

Ne ende presim të shohim një shtensionim të plotë të situatës në…

Escobar: Marrëveshja e Ohrit mund të sjellë një epokë të re të marrëdhënieve paqësore ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

I dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, duke folur…

Historiania e një universiteti në Holandë: Gjyqi ndaj ish-krerëve të UÇK-së, s’duhet të zgjasë mbi dy-tre vjet

Historiania nga Universiteti i Utrehtit në Holandë dhe njohësja e proceseve gjyqësore…

Lajçaku për takimin në Ohër: Marrëveshja Kosovë-Serbi është e detyrueshme

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha…

Ker-Lindsey: Vështirë të arrihet marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë pa njohje reciproke

James Ker-Lindsay, profesor në Shkollën Ekonomike të Londrës, thotë se njohja reciproke…

Kurti: Nuk jam ftuar në takimin e Ambasadës për Asociacionin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se nuk është ftuar në një…

Walker: Serbia ka investuar shumë në propagandën kundër Reçakut, Vuçiqi ishte në zinxhirin komandues të Millosheviqit

Ish-ambasadori i Misionit Verifikues të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë…

Analistja amerikane: Rusia po e përdor Serbinë për të shpërqendruar perëndimin, kjo është vazhdimësi e përpjekjeve nga dekada e kaluar

Rusia po e përdor Ballkanin për të shpërqendruar Perëndimin nga agresioni i…

Kurti: Gjuha e propozimit “franko-gjerman” i jep qëndrueshmëri marrëveshjes

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti i tha Zërit të Amerikës se propozimi…

Hipper: Ballkani Perëndimor duhet të harmonizojë plotësisht politikën e vizave me BE-në

Zëdhënësja e Komisionit Europian për Punët e Brendshme, Hipper thekson për DW…