Politikani opozitar serb, lideri i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës (LSV), Nenad Çanak, ka zbuluar së fundmi se në shkurt të vitit 2008 kishte propozuar që ushtria serbe të hynte në territorin e Kosovës dhe të “arrestonte separatistët shqiptarë në Prishtinë pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës”.

Lideri i socialdemokratëve të Vojvodinës, për këtë ngjarje dhe propozim të pazakontë për profilin e tij politik, ka folur në një emision në TV Happy.

Çanak thotë se gjatë shpalljes së pavarësisë së Kosovës në vitin 2008, ishte i vetmi në Kuvend që kërkoi që të respektohet Kushtetuta e Serbisë.

“A shkruan në Kushtetutë se ajo [Kosova] është pjesë e territorit të Serbisë? Pastaj atëherë kërkova: “Ndezni tanket, shkojmë në Kosovë! Shkojmë ta arrestojmë bandën separatiste në Prishtinë!”, thotë Çanak.

Ai ka deklaruar se atëherë, koalicioni qeverisës, pjesë e të cilit ishte edhe vetë, kurse shtylla kurrizore e shumicës ishte Partia Demokratike, iu përgjigj duke e quajtur aventurier.

“Pra, si mund të jem tradhtar tani kur atëherë kërkova të bëhet ajo që ishte obligative sipas Kushtetutës?”, ka pyetur Çanak.

Ai ka thënë se kurrë nuk ishte për luftë sepse e dinte shumë mirë që Serbia vetëm mund të humbte jetën e qytetarëve të saj kot, ndërsa struktura të caktuara do të përfitonin, siç ishte rasti, siç shprehet ai, edhe gjatë viteve të ’90-ta. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…