Kryetari i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës, Nenad Çanak, ka deklaruar sot se personalisht mendon që Kosova është shtet i pavarur.

Gjatë një interviste dhënë për televizionin Happy, Çanak tha se personalisht mendon se të gjithë mund të binden në këtë nëse shkojnë në Gjakovë.

“Nëse shkoni në Gjakovë, do ta shihni që ata kanë policinë e tyre, gjykatat, sistemin policor që funksionon”, ka thënë Çanak.

Ndërkaq i pyetur nga gazetari nëse për shkak të një qëndrimi të tillë e konsideron veten tradhtar, ai është përgjigjur: “Po të kishte referendum në kohën e Galileut – nëse toka është e sheshtë, 99 për qind do të thoshin që po, por kjo akoma nuk do të thotë që është e sheshtë – por se njerëzit mendojnë ashtu”.

Ai theksoi se pas takimit me kryeministrin Albin Kurti, ka ardhur në përfundim që qëndrimet e tij “në disa fusha që ai flet, janë të vërteta – e në disa tjera janë thjesht konstrukte politike”.

“Nuk është vetëm bardhë e zi. Por të mbyllni sytë, si patriot të mos shihni realitetin – nuk është një politikë e mirë”, ka thënë për fund Çanak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…