RMV-ja nisi negociatat aderuese me BE-në më 19 Korrik 2022 dhe për momentin në vazhdë e sipër është skriningu dypalësh që realizohet me sukses dhe duhet të përfundojë deri në fund të vitit. Që të nis faza e dytë e negociatave aderuese, sic pwrcjell KlanM, kusht janë ndryshimet kushtetuese dhe padyshim progresi në reformat.

Sipas burimeve të BE-së, ky obligim del nga bisedimet dypalëshe RMV-Bullgari për futjen e bullgarëve në Kushtetutë. Bëhet fjalë për zgjedhje sovrane të vendit, kurse sipas shembujve të deritashëm RMV-ja ka një dosje të fuqishme lidhur me marrëdhëniet ndëretnike.

Sipas burimeve të BE-së, sic pwrcjell KlanM, mbetet të shihet nëse do të arrihet konsensusi për sigurimin e shumicës së nevojshme prej dy të tretave në Kuvend për ndryshimet kushtetuese, kurse momenti kritik do të jetë përfundimi I skriningut në fund të vitit. Nëse kjo nuk ndodh, procesi do të ndërpritet – paralajmërojnë nga BE-ja.

Marrëdhëniet ndërfqinjësore janë pjesa kyçe e negociatave aderuese dhe në këtë kontekst pritet zbatimi I marrëveshjeve dypalëshe si Marrëveshja e Prespës dhe Traktati I Miqësisë me Bullarinë me vullnet të mirë nga të gjitha palët – thonë nga BE-ja duke shtuar se Brukseli nuk dëshiron të importojë konteste.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

​Pozitë dhe opozitë: UNMIK-u nuk duhet të jetë më në Kosovë, i ka skaduar mandati

Partitë politike në Kosovë po përkrahin thirrjen e ministressë Punëve të Jashtme,…

KBR: Lëvizje e lirë dhe njohje e diplomave mes vendeve të Ballkanit Perëndimor

Ministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor nënshkruan të premten një marrëveshje…

Deputetja gjermane: BE t’i ngrijë menjëherë bisedimet për anëtarësimin e Serbisë, pas deklaratës së Vuçiqit për Kosovën

Kryetarja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut dhe Ndihmën Humanitare në…

Janushev: Zaevi ka marrë fund politikisht

Sekretari Gjeneral i partisë më të madhe opozitare VMRO-DPMNE, Igor Janushev në…

Vazhdimi i mandatit të Speciales, reagon OVL-UÇK

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të OVL e UÇK-së, Faton Klinaku ka…