Qeveria bullgare kanë kërkuar përgjegjësi për djegien e flamurit bullgar gjatë kohës së protestës së maqedonasve në diasporë në Melburn të Australisë.

Petar Nikolaev, ambasadori bullgar në Australi, nga shefja e diplomacisë bullgare Ekaterian Zaharieva ka marrë detyrë që të takohet me qeveritarët australinë dhe të merren masa kundër autorëve të këtij incidenti dhe të kërkojë nga organet e rendit që të mos lejohen incidente të tilla dhe të mos përdhosen simbolet shtetërore.

Gjithashtu edhe Qeveria maqedonase e ka dënuar një akt të tillë, ku përmes tjerash ishin djegur edhe siluetat e ministres së mbrojtjes, Radmilla Shekerinska, Kryeministrit, Zoran Zaev, dhe flamujt e vendeve fqinje si ai i Shqipërisë, Greqisë dhe Bullgarisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

28 haxhinjë nga Turqia ndërrojnë jetë gjatë Haxhit

Kreu i Drejtorisë së Çështjeve Fetare (Diyanet) në Turqi, Ali Erbash, ka…

Drashkoviq: Serbia duhet të distancohet nga Putini, përndryshe do të jetë Siria ballkanike

Kryetari i Lëvizjes Serbe të Ripërtëritjes (SPO), Vuk Drashkoviq i tha “H1”…

Kurti thirrje ndërkombëtarëve: Mos i mbyllni sytë para regjimit në Serbi

Kryeministri Albin Kurti ka fajësuar Serbinë se po i përkrah grupet kriminale…

Reshje të dendura dëbore në Pakistan, vdesin 21 persona

Të paktën 21 persona kanë vdekur pasi reshje të dendura dëbore kanë…

Bolton: Testimet e raketave nga Koreja Veriore, shkelje e rezolutave të OKB

Këshilltari për siguri kombëtare i Shteteve të Bashkuara, John Bolton tha se…