Bullgaria ka rënë dakord t’i sigurojë ushtrisë së Ukrainës rreth 100 transportues të blinduar të personelit, duke shënuar një kthesë në politikën e saj të dërgimit të pajisjeve ushtarake për të ndihmuar Kievin të luftojë Rusinë. Vendimi është marrë vonë në parlamentin në Sofje. Propozimi i qeverisë për dërgimin e dërgesës së parë të pajisjeve të rënda ushtarake në Ukrainë u mbështet nga 148 deputetë dhe 52 votuan “kundër”, raporton Associated Press.

Bullgaria ka rënë dakord të sigurojë rreth 100 automjete të blinduara për Ukrainën, dërgimi i parë i pajisjeve të rënda ushtarake që nga fillimi i pushtimit rus në shkurt 2022.

“Kjo pajisje nuk është më e nevojshme për nevojat e Bullgarisë dhe mund të jetë një mbështetje serioze për Ukrainën në betejën e saj për të ruajtur pavarësinë dhe integritetin territorial të vendit pas agresionit të pajustifikuar dhe të paprovokuar rus.”

thuhet në vendimin e Kuvendit të Bullgarisë.

Automjetet e blinduara të prodhimit sovjetik u dorëzuan në vitet 1980 në Bullgari, kur vendi ishte atëherë një aleat i Bashkimit Sovjetik i Traktatit të Varshavës.

Në fillim të korrikut të këtij viti, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky vizitoi Bullgarinë, ku u takua me presidentin Rumen Radev.

Bullgaria, e cila u bashkua me NATO-n në 2004, ka ende stoqe armësh të prodhuara nga sovjetikët dhe fabrika të shumta që prodhojnë municion për to.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Mexhiti, Bexheti, Xhaferi e Ganiu, sot pritet bashkërisht të mbajnë konferencë shtypi

“Grupi i zjarrit” përmes një emaili, ka paralajmëruar të gjitha mediat në…

Berisha: Mbyllim vitin si opozita që ngjalli shpresë

“Demokratët ia kanë prerë biletën Lulzim bravës” Viti që po lëmë pas…

Shtetet e Bashkuara dërgojnë aeroplanë luftarakë F-35 dhe helikopterë Apache, në Baltik dhe në lindje të Evropës

Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë aeroplanë luftarak F-35 dhe helikopterët Apache…

Bombardohet teatri në Mariupol, ku ishin strehuar qindra njerëz

Këshilli Bashkiak i Mariupolit ka publikuar një imazh të teatrit të qytetit…

40 raste të reja me Covid-19, shërohen 11 pacientë

Institutin për Shëndet Publik gjatë ditës së sotme ka regjistruar 11 pacientë…