Autoritetet bullgare kanë njoftuar se e kanë dëbuar një diplomat rus, pasi prokurorët kanë konstatuar se i njëjti është i dyshuar për përfshirje në katër shpërthime në depot e armëve në Bullgari.

Ministrja e Jashtme, Ekaterina Zaharieva, e ka kërkuar bashkëpunimin e plotë rus në hetimin që është duke u kryer nga autoritetet bullgare për të zbardhur rastin në fjalë, shkruan Reutres.

Dyshohet se shërbimet sekrete ruse po ashtu kanë tentuar që ta helmojnë tregtarin bullgar të armëve, Emilian Gebrev.

Moska, e cila i ka hedhur poshtë këto akuza, ka thënë se do t’i përgjigjet Sofjes në të njëjtën mënyrë.

Kujtojmë se shpërthimi ka ndodhur në vitin 2014 dhe autoritetet çeke e kanë akuzuar Rusinë se qëndron prapa tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…