Njohësi i çështjeve të Ballkanit Perëndimor Janusz Bugajski ka komentuar arrestimin dhe shpalljen non-grata nga Kosova të spiunes ruse Daria Aslamova.

Ai në një postim në Twitter ka shkruar se ndryshe nga Kosova, Serbia është në vijën e parë për imperializmin rus.

“Kosova në vijën e parë kundër imperializmit rus, Serbia në vijën e parë për imperializmin rus”, ka shkruar Bugajski.

Ndryshe, ministri i Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla ka shpallur person të padëshirueshëm Daria Asmalovan, duke ia ndaluar hyrjen për pesë vjet në territorin e Kosovës.

Aslamova (52) është korrespondente speciale e së përditshmes ruse Komsomolskaya Pravda, e njohur për qëndrime pro-Moskës zyrtare. Ajo ka punuar edhe në Ukrainë si korrespondente lufte për kanalin që përhap propagandë ruse – Tsargrad.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kurti dhe kancelari austriak folën për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

Kryeministri Albin Kurti ka shkruar për takimin e djeshëm me Kancelarin e…

SHBA, Komisioni i Etikës nis hetimet ndaj republikanit Matt Gaetz

Komisioni i Etikës i Dhomës së Përfaqësuesve, i cili kontrollohet nga demokratët…

Sela kërkon debat me Zaevin: Nëse Gruevski kishte arsye të më vriste, t’i çfarë arsye kishe për thikën pas shpine

Kryetari i ASH-se, Ziadin Sela, ka kerkuar debat me kryeministrin Zoran Zaev.…

Putin, drejt ripërqendrimit për luftë në rajonin e Donbasit

Sulmet ruse në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, duket se janë më të…

Rusia kërcënon Lituaninë dhe BE-në për bllokadën e mallrave drejt enklavës ruse, Kaliningrad

Rusia ka paralajmëruar Lituaninë dhe Bashkimin Evropian se mund të marrë “masa…