Rusia po arrin tani “sukses taktik” në rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës, por me një “kosto të konsiderueshme burimesh”, ka thënë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në përditësimin e saj të fundit të inteligjencës.

Pikëpyetjet mbeten rreth vendimit të Moskës për të përqendruar kaq shumë “forcë dhe artileri” në një pjesë të vetme të fushatës ushtarake.

Duke parë 100 ditët që kur Rusia pushtoi fqinjin e saj, Ministria e Mbrojtjes së Britanisë thotë se plani fillestar i Vladimir Putin, për të kapur kryeqytetin Kiev dhe për të rrëzuar qeverinë e Ukrainës, ka dështuar.

Megjithatë, 90% e Luhanskut, pjesë e rajonit të Donbasit, tani kontrollohet nga Rusia. Dhe ka të ngjarë që Putini të ketë kontroll të plotë të zonës në dy javët e ardhshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Pacienti i infektuar me virus iku nga spitali, pas pak gjendet i vdekur

Një pacient i infektuar me Kovid 19 ka ikur mbreme nga spitali…

Pazari politik mes Alternativës dhe LSDM-së, më zhgënjeu shumë – thotë Siljanovska

“Aleanca për Shqiptarët edhe në zgjedhje edhe tani, është në opozitë. Ata,…

HISTORIKE: DISTRIA KRASNIQI RRËMBEN TË ARTËN NË TOKYO

Distria Krasniqi, e ka fituar medaljen e artë në Lojërat Olimpike “Tokyo…

Mesazhi i Erdoganit drejtuar popullit për koronavirusin

Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) publikoi një mesazh zanor në…

Kurti: Nuk kemi informacione se KFOR-i po përgatitet për ndërhyje në veri

Kryeministri Albin Kurti në konferencë pas takimit me kryeministrin Edi Rama, ka…