Britania do të furnizojë Ukrainën me një numër të madh armësh zjarri dhe me 1600 armë antitank. Ky është një tjetër furnizim me armë nga Perëndimi me qëllim forcimin e mbrojtjes së vendit kundër Rusisë, sipas deklaratës së ministrit të Mbrojtjes Ben Wallace.

Furnizimi vjen pasi kryeministri Boris Johnson muajin e kaluar premtoi një mbështetje të mëtejshme ushtarake prej 1 miliard paundsh, duke e çuar mbështetjen totale të Britanisë për Ukrainën që nga fillimi i luftës në 2.3 miliardë paund.

“Së bashku me partnerët tanë ndërkombëtarë, ne do të sigurojmë që ukrainasit të kenë mjetet e nevojshme për të mbrojtur vendin e tyre kundër pushtimit të paligjshëm të Putinit”, tha Wallace në një deklaratë.

Ai shtoi se Britania do të sigurojë sisteme radari, qindra dronë dhe municione.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ora policore, dënim për 4 persona nga Haraçina dhe një nga Saraji

Prokuroria Publike Shkup sot dorëzoi propozimin për lëshimin e urdhrit penal për…

Indi, shënohen 3.380 vdekje të reja nga COVID-19

Në 24 orët e fundit në Indi e cila është një prej…

Udhëheqësi i lartë ushtarak amerikan thotë se një raketë hipersonike e Kinës ‘përshkoi botën’

Një raketë test hipersonike e Kinës gjatë verës “përshkoi botën”, tha gjenerali…

Vendos KQZ: 303 vendvotime shkojnë në rinumërim

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mënyrë unanime ka vendosur që të miratojë…

Pejë: Administatorit i ndahet mirënjohje me gabime

Alain Le Roy, ish-administratori i UNMIK-ut në Pejë, është shpallur qytetar nderi…