Britania do të jetë vendi i parë në botë që do të mundë pandeminë, ka pohuar Nadhim Zahawi – pasi ekspertët këmbëngulën se Mbretëria e Bashkuar do të shmangte një valë të rasteve të stilit evropian, sepse ajo vazhdoi me ‘Ditën e Lirisë’.

Zahawi, ish-ministri i vaksinimit në Britani, tha se ishte “gjëja absolutisht e duhur”, për të hequr të gjitha kufizimet në korrik dhe për të lejuar që virusi të përhapet gjatë muajve të ngrohtë kur Spitali Kombëtar Britanik, ishte më pak i zënë – pavarësisht kritikave të mëdha në atë kohë.

Ai sugjeroi që Mbretëria e Bashkuar do të ishte ekonomia e parë e madhe që do të kalonte nga pandemia në endemike, sepse ajo ngarkoi rastet e saj Delta dhe po garon përpara shumicës së fqinjëve të saj të BE-së në administrimin e vaksinave përforcuese.

Aktualisht ka një valë të re të variantit Delta që po rrotullohet në të gjithë kontinentin që i ka kthyer kombet në kufizime drakoniane dhe ka shkaktuar një valë protestash të dhunshme.

Mbretëria e Bashkuar u kritikua si ‘njeriu i sëmurë i Evropës’ gjatë gjithë verës dhe vjeshtës për regjistrimin e vazhdueshëm të niveleve më të larta të infeksionit në kontinent.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…