Britania e Madhe do të vendosë sanksione ndaj Bjellorusisë për rolin e saj në pushtimin e Ukrainës nga Rusia. Lajmi u bë i ditur nga qeveria britanike.

Sekretarja e Jashtme Liz Truss tha se sanksionet do të vendosen kundër individëve dhe organizatave për rolin që vendi i tyre po luan në pushtimin e Ukrainës nga Rusia.

“Regjimi i Lukashenkos po ndihmon në mënyrë aktive dhe po nxit pushimin e jashtëligjshëm të Ukrainës dhe do të ndjejë pasoja ekonomike për mbështetjen e Putinit”, tha Truss.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Sela: Vlerësimin për rezultatin e zgjedhjeve do ta bëjmë pas raundit të dytë (Video)

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët (ASH), Ziadin Sela, nuk ka komentuar rezultatin…

Pas konfirmimit të aktakuzës, Nasim Haradinaj nesër paraqitet para Speciales

Gjykata Speciale ka konfirmuar aktakuzën ndaj Nasim Haradinajt dhe Hysni Gucatit. Gjykata…

Venecia i kërkon ndihmë botës pas vërshimeve shkatërruese

Autoritetet lokale të qytetit të famshëm italian, Venecia, kanë kërkuar ndihmë nga…

Ora policore gjatë uikendit nga 16:00 deri në orën 05:00, për të gjithë qytetarët

Ndalesa për lëvizje në tërë territorin e shtetit sot dhe nesër do…

Gërvalla për njohjen e patentave: Gjermania, ndihmesë për njohje nga shtete tjera

Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla, ka reaguar pasi…