Roman Abramovich – Chelsea – 12.5 miliardë euro pasuri

Qeveria e Britanisë së Madhe ka vendosur të sanksionojë pronarin e klubit të futbollit të Chelsea, Roman Abramovich. Miliarderi rus është një nga 7 oligarkët rusë, asetet e të cilëve bllokohen, në vendimin e fundit të Downing Street.

Në një dokument të Thesarit Britanik, Roman Abramovich përshkruhet si një oligark pro-Kremlinit që ka lidhje të ngushta me presidentin rus, Vladimir Putin.

Disa ditë më parë, Abramovich hoqi dorë nga presidenca e Chelsea dhe vendosi ta nxirrte klubin në shitje, në një lëvizje që shumë e konsideruan si një përpjekje për të shitur sa më shpejt asetet që të shmangte bllokimin e tyre nga sanksionet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Arrestohet pasi i gjenden zollë dhe gulinov në shtëpi

Policia në Gjakovë ka arrestuar një 30-vjeçar të cilit i janë gjetur…

Studimi konfirmoi se ilaçet e bazuara në antitrupa mund të mbrojnë kundër coronavirusit

Rezultatet e një studimi klinik tregojnë se një koktej monoklonal i antitrupave…

Gjatë 24 orëve në Shkup janë sanksionuar 41 shoferë për ngasje të shpejtë

Gjatë 24 orëve në Shkup janë sanksionuar  41 shoferë për ngasje të…

Emiratet e Bashkuara Arabe dërgojnë mbi 30 tonë ushqime dhe ndihma mjekësore në Ukrainë

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë dërguar një avion që transportonte më shumë…

Policia jep detaje për rrahjen e tri vajzave në Prishtinë, arrestohet edhe një person

Është arrestuar edhe një person i përfshirë në rastin e rrahjes së…