Qeveria e Johnson do të vijojë kontributin me trupa ushtarake në Kosovë deri në 2023

Qeveria e Boris Johnson ka vendosur që të vijojë kontributin me trupa ushtarake në Kosovë deri të paktën në vitin 2023. Sipas Sekretarit të Mbrojtjes Ben Wallace, prania e personelit të Ushtrisë Britanike pjesë e NATO-s, për më shumë se dy dekada ka ndihmuar në ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në Kosovë.

Ky vendim për zgjatjen edhe me dy vite të misionit, sipas tij sinjalizon angazhimin e vazhdueshëm të Mbretërisë së Bashkuar për sigurinë, stabilitetin jo vetëm të Kosovës, por edhe të Ballkanit Perëndimor.

NATO është themeli i sigurisë në Mbretërinë e Bashkuar dhe ne e kemi si detyrim që Forcat tona të Armatosura të vijojnë angazhimin për të mbrojtur paqen së bashku me aleatet e partnerët tanë. Zgjatja e angazhimit tonë ndaj KFOR nënvizon angazhimin e palëkundur të Britanisë së Madhe ndaj Ballkanit Perëndimor, ku NATO ka ndihmuar për të sjellë stabilitet për më shumë se dy dekada”.

Vendimi i Londrës zyrtare për të ruajtur prezencën ushtarake në Kosovë vjen edhe pse Mbretëria e Bashkuar hoqi dorë nga BE-ja.

Kryeministri Johnson deklaroi një rritje të financimit të Mbrojtjes në një shumë prej mbi 24 miliardë £ përgjatë katër viteve të ardhshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…