Kryeministrja britanike, Liz Tuss, ka lëshuar një komunikatë ku e ka akuzuar presidentin rus, Vladimir Putin, se o e shkel ligjin ndërkombëtar.

Ky reagim vjen pas planeve të Putinit për t’i aneksuar formalisht katër rajone ukrainase.

“Mbretëria e Bashkuar nuk do ta injorojë kurrë vullnetin sovran të atyre njerëzve dhe ne nuk do ta t’i pranojmë kurrë rajonet e Donetskut, Luhanskut, Khersonit dhe Zaporizhzhias si asgjë tjetër pos si territor ukrainas”, ka thënë Tuss.

“Putini nuk mund të lejohet t’i ndryshojë kufijtë ndërkombëtarë duke përdorur forcë barbare. Ne do të sigurohemi që ai do ta humbë këtë luftë ilegale”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Punonjësit e Postës së Maqedonisë sot me grevë paralajmëruese

Paga për muajin shtator ose ndërprerje të punës. Ky është mesazhi i…

Ukrainë, sulmohet treni për evakuimin e refugjatëve

Një tren pasagjerësh që po bënte rrugën për të marrë refugjatët që…

Nga Vetëvendosja tregojnë nëse do ta përkrahin Ramush Haradinajn për president

Lëvizja Vetëvendosje s’do të përkrahë asnjë kandidatë për President të vendit, pa…

Imazhet rrëqethëse nga Brazili ku janë hapur qindra varre për të vdekurit nga coronavirusi

Brazili është duke u përgatitur për skenarin më të keq të mundshëm,…

Dy persona nën hetime për plaçkitje

Prokurori Publik ka sjell vendim për procedure hetimore kundër dy personave, të…