Mbretëria e Bashkuar ka konfirmuar se po furnizon Ukrainën me raketa me rreze të gjatë veprimi që i kërkoi për luftën kundër forcave pushtuese ruse.

Raketa “Storm Shadow” ka një rreze prej mbi 250 kilometra, sipas prodhuesit.

Në të kundërtën, raketat Himars të furnizuara nga SHBA të përdorura nga Ukraina kanë vetëm një rreze veprimi prej rreth 80 kilometra.

Armët do t’i japin Ukrainës aftësi të reja ndërsa ajo përgatit një kundërsulm kundër Rusisë.

Ato shkarkohen nga avionët, kështu që distanca më e madhe do të thotë që pilotët ukrainas do të jenë në gjendje të qëndrojnë më larg nga vijat e frontit.

Sapo të lëshohet, Storm Shadow bie në lartësi të ulët për të shmangur zbulimin nga radari i armikut, përpara se të kapet në objektivin e tij me një kërkues infra të kuq, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Njoftimi u bë nga Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace. Vendimi vjen pas lutjeve të përsëritura nga Ukraina për më shumë armë nga Perëndimi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Greqia vaksinë me detyrim për disa kategori

Mitsotakis: Punonjësit e shëndetësisë dhe të azileve, të parët Greqia ka vendosur…

Engel: Të hetohet çdokush që ka kryer krime lufte në Kosovë, jo vetëm shqiptarët

Komiteti për Punë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve i SHBA-së, të…

Çështja e identitetit, Karakaçanov sfidon Gruevskin

Kreu i Lëvizjes Bullgare VMRO njëherë edhe ministri bullgar i Mbrojtjes, Krasimir…

Krejt dhe drejt, deputetja që u zgjodh me PDK-në nis nga e para: Do ta votoja sërish Vjosa Osmanin

Deputetja Adelina Grainca, e cila të dielën kaloi nga PDK-ja në LVV,…

E pazakontë: Vodhi para nga prindërit e saj dhe pagoi një shok për t’i vrarë

Një 17-vjeçare nga Jumatile, është arrestuar pasi dyshohet se ka tentuar t’i…