Mbretëria e Bashkuar ka konfirmuar se po furnizon Ukrainën me raketa me rreze të gjatë veprimi që i kërkoi për luftën kundër forcave pushtuese ruse.

Raketa “Storm Shadow” ka një rreze prej mbi 250 kilometra, sipas prodhuesit.

Në të kundërtën, raketat Himars të furnizuara nga SHBA të përdorura nga Ukraina kanë vetëm një rreze veprimi prej rreth 80 kilometra.

Armët do t’i japin Ukrainës aftësi të reja ndërsa ajo përgatit një kundërsulm kundër Rusisë.

Ato shkarkohen nga avionët, kështu që distanca më e madhe do të thotë që pilotët ukrainas do të jenë në gjendje të qëndrojnë më larg nga vijat e frontit.

Sapo të lëshohet, Storm Shadow bie në lartësi të ulët për të shmangur zbulimin nga radari i armikut, përpara se të kapet në objektivin e tij me një kërkues infra të kuq, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Njoftimi u bë nga Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace. Vendimi vjen pas lutjeve të përsëritura nga Ukraina për më shumë armë nga Perëndimi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kurti: Adresimi i krimeve të luftës, i domosdoshëm – ugjencë e veçantë çështja e të pagjeturve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është deklaruar pas takimit, ku ndër të…

Paris / Taksia e së ardhmes

Me motorë elektrikë dhe krahë specialë nënujorë, mjeti redukton forcën e fërkimit…

Polonia fajëson Rusinë për sulmin kibernetik ndaj zyrtarëve të lartë

Kryeministri i Polonisë, Mateusz Morawiecki tha se shërbimet sekrete të shtetit të…

Mbretëria e Bashkuar do të refuzojë çdo vonesë për Brexit

Mbretëria e Bashkuar nuk është e gatshme të shtyjë Brexitin, përtej afatit…

Franca, Gjermania, Holanda e Çekia mbajnë stërvitje ushtarake ajrore të përbashkëta

Organizata e Traktatit të Atlantikut Verior – NATO, ka bërë të ditur…